Holistyczne podejście do zdrowia – na czym polega?

Holistyczne podejście do zdrowia – na czym polega?

Holistyczne podejście do zdrowia – czym jest i na czym ono polega? Jak zadbać o siebie holistycznie w 3 krokach?

W holistycznym ujęciu człowiek to istota, która składa się z ciała, umysłu i ducha. Koncepcja holistyczna zakłada, że dla osiagnięcia pełni zdrowia niezbędne jest zbalansowanie tych trzech systemów w naszym organizmie.

Holistyczne podejście do zdrowia, które prezentował między inymi ojciec medycyny – Hipokrates, coraz częściej przenika do świata zachodniej medycyny.

Opieka nad sobą w holistyczny sposób jest jak najlepsza polisa na zdrowie. Zadbaj o siebie holistycznie, a w porę zauważysz każda nierównowagę w swoim życiu – i co więcej, będziesz mógł odrazu sobie pomóc.

Nikt nie ma takiej mocy i takiego wpływu na zdrowie jak Ty sam. Ty, czytający ten tekst. Możesz wszystko. A ja chętnie Ci w tym pomogę.

Co składa się na holistyczny styl życia? Jak dbać o siebie holistycznie?

 

KROK #1   ZADBAJ O CIAŁO

Dobrze dobrana dieta to jeden z ważniejszych filarów naszego życia. Ma ona wielki wpływ na poziom energii, zdrowie (zarówno obecne, jak i w przyszłości), a także nasze samopoczucie i psychikę. Czy to nie wspaniałe, że większość z nas może wybierać to jak chce się czuć?

Zjadajac zdrowy posiłek, lub fast food uruchamiasz szereg reakcji fizjologicznych i biochemicznych. Jedne dodają Ci energii i składników odżywczych do odbudowy i zdrowego funkcjonowania organizmu, a drugie tą energię z Ciebie pobierają, zasilajac chwilową dawką energii, ale jednocześnie czerpiąc ją z organizmu na potrzeby trawienia bezwartościowego pokarmu.

Uważam, że to właśnie dieta ma swoje zaszczytne pierwsze miejsce w holistycznym podejściu do zdrowia. To ona daje paliwo, moc do działania w pozostałych obszarach dbałości o nasz system. Jedzenie może być odżywcze, wzmacniajace, a przygotowywanie posiłków może stać się kreatywnym procesem twórczym.

Kolejnymi ważnymi krokami do zadbania o ciało jest podjęcie aktywności fizycznej, odpowiednia pielęgnacja ciała, nie tylko poprzez higienę i kosmetyki, lecz także przez noszenie odpowiednich ubrań. Bardzo ważne są regularne badania i zapobieganie kontuzjom i urazom.

Holistyczne podejście do zdrowia oznacza skuteczne podejście do zdrowia. 

KROK #2   ZADBAJ O SWÓJ UMYSŁ

By osiagnać pełnię zdrowia, potrzebujemy poza dobrą dietą zadbać o nasz umysł i o ducha. Nasze ciało i wszelkie jego niesprawności, zaburzenia, ból i niezadowolenie z nim związane wpływają bezpośrednio na emocje, natomiast emocje wpływają na stan umysłu.

Wszyscy chcemy osiągać sukcesy w pracy, w szkole, osiągać sukteczność w działaniu. Holistyczny styl życia sprawia, że ta skuteczność w działaniu i umiejętność skupienia uwagi staje się naturalna (lub dużo łatwiejsza). Panujemy nad życiem w każdym z jego odsłon.

Jak zadbać o umysł? Tutaj ważny będzie rozwój osobisty i odpowiednia stymulacja umysłu, świadomość i dażenie do poczucia życia spełnienia w życiu.

 

    KROK #3  ZADBAJ O SWOJEGO DUCHA

Wdzięczność, świadomość, wewnętrzny spokój i harmonia – to stany umysłu dostępne dla każdego, jeżeli tylko uda się nam zapanować nad stresem i przełączyć na wyższą wibrację.

Stres wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu, tłumi działanie układu odpornościowego. Może wywołać udar bądź udar, zwiększyć ryzyko zachorowania na raka, spowodować tycie bądź depresję.

Wystarczy znajomość i stosowanie prostych technik ułatwiających redukcję stresu. Niezbędny jest także regularny relaks i odpoczynek. Życie nieodłącznie wiąże się ze stresem, jednak możemy zminimalizować jego wpływ na nasze życie. Pozytywne myśli i radosne nastawienie do życia są w stanie zmienić sposób w jaki reagujemy na napotykane przez nas problemy.

Bardzo ważne są też zdrowe relacje z innymi. Badania wykazują, że osoby które kochają i są kochane żyją dłużej i zdrowiej, niż osoby które czują się samotne i wyalienowane.


Znany kardiolog Doktor Dean Ornish zrewolucjonizował medycynę badaniami klinicznymi, dzięki którym dowiódł, że choroby serca i nowotwory można powstrzymać, a wręcz zmusić do odwrotu za pomocą wprowadzenia zmian w stylu życia. I to bez konieczności podejmowania terapii farmakologicznej bądź interwencji chirurgicznej. W swojej pracy, układając diety, kieruję się założeniami Dr Ornisha, uzupełniając wiedzę innymi badaniami klinicznymi. Jednak każdy z nas może zacząć prowadzić profilaktyczny holistyczny styl życia, nawet bez pomocy dietetyka, czy terapeuty.

Na tej stronie znajdziesz praktyczną pomoc i wsparcie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, które lepiej (i łatwiej) zapobiegać niż leczyć.

Już dziś zachęcam cię do podjęcia decyzji o tym jak zadbasz o swoje zdrowie, we wszystkich jego wymiarach i odsłonach. Holistycznie dbając o siebie, przyjmujemy odpowiedzialność za każdy z poziomów życia, składający się na nasz dobrostan. Działamy wielowymiarowo, by osiągnąć efekt jakim jest pełna moc zdrowia! – której z całego serca Wam życzę!

 

holistyczne zdrowie, ikonografika

do zobaczenia w holistycznym ujęciu!